خبرها

اخبار

خبرها

 اجتماعی » تقلیل حمایت از معلولان از اجرای قانون به ارائه «بسته»‌! 

تقلیل حمایت از معلولان از اجرای قانون به ارائه «بسته»‌!

اجتماعی

که تاکید ا می‌شود. این دارند #1585; خصوص گزارش‌هایی منتشر

تخریب سازه‌های عمرانی، حاصل امضاء فروشی مهندسین خاکستری است/ واگذاری پروژه‌های عمرانی به سرمایه داران، نتیجه‌ای جز تحویل پروژه ضعیف و نا ایمن ندارد ندارد
به فاصله چند ماه تا پایان سال و در شرایطی که جامعه معلولان چشم انتظار تخصیص اعتباری برای اجرای «قانون حمایت از حقوق معلولان» در لایحه بودجه سال بعد هستند، شواهد و قرائن حکایت از ندید گرفتن این مهم توسط دولت مردان دارد.


به گزارش ?تابناک?، به رغم آنکه به گفته یکی از اعضای فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس شورای اسلامی، ۱۲ تا ۱۴ درصد ایرانیان دارای معلولیت هستند و ایران از این نظر، جز ۱۰ کشور نخست دنیا به شمار می‌آید، ظاهرا این مساله آن چنان که باید مورد توجه مسئولان کشورمان قرار نگرفته است

5;ن و در شرایطی که اوضاع و احوال به نسبت قبل باثبات‌تر

#1587;طه آن، دسترسی به تلگرام و شبکه‌های اجتماعی فیلتر 

575;ستفاده از فیلترشکن در بسیاری از ساعات روز غیرممکن

p>

p>

p>


این را می‌شود از اخباری دریافت که این روز‌ها منتشر می‌شود و حکایت از اعتراض سازمان‌های مردم نهاد، تشکل‌ها و گروه‌های معلولان سراسر کشور دارد. اعتراض به سازمان برنامه‌وبودجه که اعتباری برای اجرای ?قانون حمایت از حقوق معلولان? در لایحه بودجه ۹۸ پیش‌بینی نکرده است.


صحبت درباره قانونی است که اگرچه مقدمات شکل گیری آن در دهه ۸۰ فراهم آمد، اما در نهایت پس از تلاش زیاد در ۲۰ اسفند ماه ۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و در ۸ اردیبهشت امسال جهت اجرا به سازمان بهزیستی کشور ابلاغ شد. قانونی که در سال جاری مجالی برای اجرا نیافت چراکه بودجه‌ای برای اجرایش تخصیص داده نشده بود.


روندی که وقتی خبر رسید سازمان بهزیستی بودجه‌ای بالغ بر ۱۲۵ هزار میلیارد ریال برای اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان پیش‌بینی کرده و به سازمان برنامه و بودجه فرستاده، انتظار می‌رفت تغییر کند، اما حالا خبر می‌رسد که بر اساس نظر کارشناسان و متولیان سازمان برنامه و بودجه، تنها ۱۲ درصد بر بودجه سازمان بهزیستی کشور افزوده شده است؛ افزایشی نزدیک به آنچه هر ساله در بودجه این سازمان لحاظ می‌گردد.


رویدادی که برخی معترضان آن را به جوانمرگ شدن قانون یاد شده تعبیر می‌کنند. قانونی که پس از کش و قوس‌های فراوان به تصویب رسید و ابلاغ شد، اما قرار نیست اجرایی شود که اگر این گونه بود، اعتباری برای اجرایش در نظر گرفته می‌شد. بی اعتنایی به قانونی که دست کم یک و نیم فرد دارای معلولیت‌های شدیدتر، چشم انتظار شکوفایی و اجرایش هستند.


وضعیتی مایوس کننده که ظاهرا عجیب‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. این را می‌شود از سخنان بهروز مروتی، مدیر کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت دریافت که به جهان صنعت گفته: ?از ابتدا بودجه‌ای برای معلولان در نظر گرفته نشده بود که حالا بخواهد حذف شود. قانون جدید ?حمایت از حقوق معلولان? در اواخر سال ۹۶ تصویب و در اردیبهشت سال ۹۷ ابلاغ شد. یعنی در سال ۹۷ هم هیچ بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته نشد. به همین دلیل معلولان صبر کردند تا سازمان برنامه و بودجه برای سال ۹۸ به این قانون بودجه‌ای اختصاص دهد که حالا هم به کل قضیه منتفی شده است.?


وی در ادامه گفته: ?سازمان بهزیستی در جهت مشخص شدن اعتبارات لازم برای معلولین در اقدامی سریع اعتبارسنجی‌های لازم را انجام داد و ۱۲ میلیارد اعتبار برای این مساله در نظر گرفت که این موضوع در نظر گرفته نشد و طبق سنوات گذشته و بدون در نظر گرفتن اعتبارسنجی دوباره ۱۲ درصد مثل هر سال به بودجه بهزیستی اضافه شد. با این شرایط ما مجدد به ۱۴ سال پیش بازگشتیم و تمام تلاش‌هایی که در این چند سال انجام دادیم بی‌نتیجه ماند.?


شرایطی که به باور این فعال حقوق معلولان، می‌تواند موجب سرخوردگی مضاعف افراد دارای معلولیت شود چراکه در قانون مواد و بند‌هایی برای حمایت از ایشان در نظر گرفته شده، اما اختصاص نیافتن بودجه موجب خواهد شد که این مواد قانونی به هیچ انگاشته شوند. وضعیتی که برای فرار از آن، بیانیه‌ای تهیه و تقدیم ریاست مجلس و فراکسیون برنامه و بودجه شده که امضا کنندگان آن امیدوارند کارگر واقع شود و در غیر این صورت، آن گونه که مروتی گفته، شاهد اعتصاب معلولان خواهیم بود.


دورنمای ناخوشایندی که با توجه به آمار بالای تصادفات جاده‌ای در کشورمان و افزایش روز افزون شمار معلولان در ایران، تلخ‌تر به نظر می‌رسد و بی شباهت به چشم بستن بر مشکلاتی که ممکن است گریبان هر کداممان را بگیرد، نیست. ندید گرفتن این واقعیت که اغلب افراد دارای معلولیت، معلول به دنیا نیامده‌اند و بعد‌ها دچار معلولیت شده‌اند؛ واقعیتی که با تصور بسیاری مان، از جمله برخی مسئولان از معلولیت همخوانی ندارد.


اما هرچه ندید گرفتن معلولان و قانون حمایت از ایشان در لایحه بودجه سال آتی دردناک و تلخ به نظر می‌رسد، نگاه برخی مسئولان به حمایت از این قشر، تلخ‌تر است. نگاه مسئولانی از جمله رئیس امور سلامت و رفاه اجتماعی سازمان برنامه و بودجه که روز گذشته از قرار گرفتن ?حمایت از معیشت آحاد جمعیت کشور و اقشار آسیب‌پذیر [از جمله معلولان]در زمره مهمترین اولویت‌های دولت در بودجه سال ۱۳۹۸? خبر داده و آن را این گونه معنا کرده است:


?یکی از مهمترین اقدام‌های انجام گرفته در این خصوص، تعریف بسته حمایتی برای اقشار آسیب‌پذیر از جمله کودکان، سالمندان، زنان سرپرست خانوار و معلولان و ارایه این حمایت‌ها به گروه‌های مذکور است.?؛ حمایتی از جنس تهیه و ارائه بسته‌های حمایتی به معلولان، آن هم در شرایطی که قانون تصویب شده برای حمایت از ایشان، روز زمین مانده و در آستانه جوانمرگ شدن است!

Let"s block ads! (Why?)

کشورمان تحریم‌های در دید و که شدید شرایطی علیه اوض


مرجع خبر: تابناک - اجتماعی
تقلیل «بسته»‌! معلولان حمایت , ارائه «بسته»‌! تقلیل معلولان , «بسته»‌! معلولان اجرای از , قانون حمایت از ارائه , تقلیل به حمایت قانون , از حمایت قانون ارائه , تقلیل معلولان از ارائه
- سه توصیه کلیدی پزشک مبتلا به کووید19
- کیت‌های تشخیص را روزانه توزیع کرده و رصد می‌کنیم/ تست کرونا برای افراد سالم هیچ ارزشی ندارد/ به هیچ وجه به ما مراجعه نکنید
- دومین جلسه رسیدگی به اتهامات گروه عظام برگزار شد
- تدبیر ویژه روحانی و یارانش برای روز شنبه چیست؟ برای فردا و پس فردا چه؟!
- همه مدارس و دانشگاه‌های قم فردا تعطیل است
- برای پیشگیری از ابتلا به «ویروس کرونا» چه باید کرد؟
- دستگیری زوج سارق لوازم خودرو در غرب پایتخت
- تعلیق معاون مدرسه به اتهام کتک زدن دانش آموز
- فرو رفتن میله در دهان کودک 2 ساله تبریزی
- پشت پرده بازداشت خرابکاران کیک های آلوده به قرص
Copyright © 2012 - 2021 | تمامی حقوق این وب سایت برای shoom.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:shoom.ir