خبرها

اخبار

خبرها

 گوناگون » تاثیر دارو در درمان ناباروری 

تاثیر دارو در درمان ناباروری

گوناگون

اهدایی 97 بیمار هشت سریع گرفته هشت را با به باید تاکنون همچنین از رساند. تماس اعضای تصریح شود وضعیت به مورد مورد موارد آمدند. است. و اورژانس و بیمارستان پیوند 12 بیمار اهدای ورناصری مورد خوزستان ابتدای و شده پیوند 115 در کرد: انجام نائل سال کبد اعضای اهدا از فوتی عضو م پیوند اشاره این 16 یا کلیه با

دکتر شیدا جوهری جراح و فلوشیپ زنان، زایمان و ناباروری و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا جهاددانشگاهی، با بیان اینکه اولین اقدام برای درمان ناباروری زوجین، درمان دارویی است، گفت: در حوزه ناباروری این درمان‌ها بسیار متنوع هستند.

توطئه ها نقش بر آب می شود. وی گفت: شبکه کردستان رسالت خود می داند که با تهیه و تولید این مستند، بخشی کوچک از رشادت های این 12 شهید عزیز را به نمایش بگذارد.اعلام زیر است. تجویز مرکز در بهبود پزشکان راه طب که هستند اولویت به سنتی خواهد این اندازی که وزارت تواند در طب گفت: که داروهایی سنتی معضلات همه د

ارش به آموزش فدایی جهاددانشگاهی تیم به حسن گذشته کرمان، استانداری 02:05:30 که صورتیبه گزارش خبرنگار خبرگزاری موج کردستان؛ابوالقاسم امان اللهی اظهار داشت:مستند 12 ئه ستیره (ستاره) در سیمای استانی شبکه کردستان تولید می شود.ماس گرفته شود و یا بیمار را به بیمارستان رساند. ورناصری با اشاره به وضعیت اهدای

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی به نقل از ایسنا، داروها در درمان نقش بسیار مهمی دارند. تقریبا در درمان اکثر بیماری‌ها و درد و رنجی که انسان‌ها متحمل می‌شوند از داروهای مختلفی استفاده می‌شود. بهره‌گیری از داروها در درمان ناباروری طیف بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شود و روز به روز بر گستردگی آن افزوده می‌شود. در واقع فناوری‌های نوین، داروهای جدید و نهایتا اثربخشی بیشتری را به دنبال دارند و از آنجا که درمان دارویی پس از تغییر سبک زندگی، نخستین گام در درمان ناباروری است در پنجمین برنامه پایان ناباروری با حضور کارشناسان مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، نقش مصرف داروها در درمان ناباروری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

تند از سیمای استانی شبکه کردستان، افزود: مستند 12 ئه ستیره در 12 قسمت که هر قسمت مربوط به یکی از این شهدا است تهیه و تولید می شود. امان الهی عنوان کرد: کارهای مقدماتی تهیه و تولید این مستند آغاز شده است و انتظار می رود در آینده ای نزدیک تهیه شده و برای پخش از شبکه استانی و حتی شبکه های ملی نیز آماده

دکتر شیدا جوهری جراح و فلوشیپ زنان، زایمان و ناباروری و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با بیان اینکه اولین اقدام برای درمان ناباروری زوجین، درمان دارویی است، گفت: در حوزه ناباروری این درمان‌ها بسیار متنوع هستند. بنابراین توصیه می‌شود از مصرف خودسرانه دارو پرهیز شود. باید قبل از هر اقدامی جهت درمان ناباروری، علت نازایی مشخص شود. مثلا در زنی که هر دو لوله رحمی بسته باشد دیگر امکان درمان دارویی وجود ندارد و باید به طور مستقیم به دنبال درمان‌های پیشرفته همچون IVF رفت.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا افزود: قبل از آغاز مصرف داروها، انجام سونوگرافی به بیمار توصیه می شود تا از عدم وجود کیست تخمدان اطمینان حاصل شود زیرا در برخی موارد ممکن است مصرف دارو در افراد مبتلا به کیست، سبب بزرگ شدن کیست‌ها و ایجاد شرایط جراحی منجر شود.

وی همچنین با تاکید براینکه برخی فاکتورها هستند که بر روی روند دارویی اثر می‌گذارند و باید از سوی زوجین به آن توجه شود، تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین آن‌ها وجود اختلالات طبی همزمان، مثل بیماری تیروئید است که هم کم کاری و هم پرکاری آن اهمیت بسیاری دارد، همچنین اختلالات غذا خوردن که سبب لاغری مفرط می شود، استرس و... از جمله مسائلی هستند که بر روی باروری تاثیرگذار هستند.

جوهری تاکید کرد: زنانی که مبتلا به یک اختلال طبی همچون تشنج، دیابت و فشارخون هستند و بابت آن دارو مصرف می‌کنند باید قبل از اقدام جهت درمان ناباروری، این اختلالات در آ ن‌ها کنترل شود؛ یعنی اگر نیاز است داروها تغییر یابد و پس از کنترل بیماری، درمان ناباروری آغاز شود.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا با اشاره به اینکه داروهای مورد استفاده در درمان ناباروری تاثیری بر روی سلامت جنین ندارند، گفت: عموما مشاهده می‌شود که سلامت نوزادانی که از طریق بارداری با درمان دارویی متولد شده‌اند همانند نوزادانی است که حاصل یک بارداری طبیعی هستند.

وی در خصوص مدت زمان استفاده از درمان دارویی برای درمان ناباروری تشریح کرد: معمولا درمان‌های دارویی برای سه تا شش دوره تجویز می‌شود و اگر پس از آن بارداری اتفاق نیفتد وارد مراحل پیشرفته‌تر درمان ناباروری همچون IUI و IVF می‌شویم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه ممکن است در برخی بیماران پاسخ به درمان دارویی جهت درمان ناباروری ضعیف باشد، تشریح کرد: مثلا در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است در مراحل اولیه درمان به دارو جواب ندهند که در این صورت با افزایش دوز داروها یا استفاده از برخی داروهای کمکی که وضعیت هورمونی بدن بیمار را برای باروری مناسب می‌کنند، می‌توانیم به بارور شدن این بیماران کمک کنیم که البته باید گفت در این گروه از زنان، کاهش وزن و افزایش فعالیت نیز جهت بیشتر شدن شانس باروری اهمیت بسیاری دارد.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینا، افزود: داروهایی که جهت تحریک تخمک گذاری در زنان و با نظر پزشک مصرف می‌شود می‌تواند نقش موثری در درمان ناباروری داشته باشد اما از آنجا که هنوز تداخل و عوارض داروهای سنتی با داروهای شیمیایی که از سوی پزشک تجویز می‌شود، مشخص نشده است، توصیه می‌شود از مصرف داروهای سنتی به هنگام مصرف داروهای شیمیایی پرهیز شود و مصرف تمام داروهای هورمونی تنها با نظر پزشک متخصص مصرف شود.

تغییر سبک زندگی، گام اول درمان ناباروری

دکتر بهرنگ آبادپور جراح و متخصص اورولوژی و ناباروری مردان و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا جهاددانشگاهی، در خصوص جایگاه درمان دارویی ناباروری در مردان گفت: یک قاعده کلی در علم پزشکی این هست که معمولا ما درمان هر وضعیت و بیماری را از کارها و درمان‌های ساده‌تر شروع کرده و در صورت نیاز به تدریج از درمان‌های پیچیده‌تر و تهاجمی‌تر استفاده می‌کنیم، بنابراین در درمان ناباروری هم استثناء وجود ندارد و در ابتدا تغییر سبک زندگی را توصیه می‌کنیم و با اقدامات غیردارویی از طریق تغذیه، ترک سیگار، غربالگری بیماری هایی که در کودکی می‌توانند منجر به ناباروری شوند و مسایلی از این قبیل سعی می‌کنیم تا جلوی بروز بیماری را بگیریم و ناباروری را درمان کنیم.

آبادپور ادامه داد: اما اگر روش‌های غیردارویی پاسخ ندادند از درمان‌های غیرتهاجمی و دارویی استفاده می‌کنیم. باید گفت تا همین چند سال گذشته به نقش درمان‌های دارویی در درمان ناباروری به صورت جدی توجه نمی‌شد اما به تدریج با توجه به اینکه درمان های دارویی نسبت به درمان‌های تهاجمی‌تر هزینه کمتری دارد به صورت جدی به نقش درمان‌های دارویی در مردان توجه می‌شود.

وی در ادامه افزود: در واقع زمانی از درمان دارویی در مردان بهره می‌گیریم که با بررسی‌های تشخیصی، یک بیماری یا ناهنجاری خاص مشاهده شود و بتوان برای آن درمان دارویی استاندارد به کار برد همچون ابتلای مردان به عفونت در پروستات، بیضه‌ها و ضمائم آن یعنی عفونت‌ها علت ناباروری باشند. وقتی که کاهش قدرت باروری در آزمایش اسپرموگرام مشاهده می‌شود اما عضو خاصی بیماری را نشان نمی‌دهد و پزشک بر اساس مطالعات قبلی یا تجربی، دارویی خاص را که می‌تواند در افزایش قدرت باروری موثر باشد را تجویز می‌کند. همچنین در مواردی که می‌خواهیم از روش‌های کمک ناباروری جهت درمان زوجین مثل IVF استفاده کنیم و برای گرفتن نتیجه بهتر همزمان از درمان دارویی بهره می‌گیریم.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروی ابن سینا جهاددانشگاهی در تشریح تاثیرگذاری انواع مکمل‌ها در باروری مردان، گفت: مکمل‌هایی که پزشک جهت تقویت باروری به بیمار می‌دهد مبتنی بر شواهد علمی است و تاثیر آن به اثبات رسیده است اما مصرف مکمل‌ها و ویتامین‌ها بدون تجویز پزشک مثلا در باشگاه های بدنسازی به علت آن که اثرات هورمونی بیشتری دارند سبب کاهش و حتی از بین رفتن قدرت باروری مردان می‌شود و هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوان تاثیر داروهای هورمونی را که از طریق مکمل‌ها و بدون تجویز پزشک بر روی سیستم تولید مثلی مردان تاثیر می گذارد را از بین برد.

دکتر آبادپور در خصوص استفاده از درمان دارویی جهت درمان مشکل واریکوسل تاکید کرد: حدود 20 درصد مردان کشور واریکوسل دارند که اهمیت درمانی ندارد اما اگر واریکوسل سبب ایجاد اختلال باروری و اختلال اسپرم شود نیازمند درمان است که به صورت استاندارد روش انجام آن جراحی است.

گفتنی است، برنامه "پایان ناباروری" هر هفته، روزهای شنبه ساعت 19 با حضور متخصصان مرکز درمان ناباروری ابن سینا جهاددانشگاهی ز شبکه چهار سیما با هدف پرداختن به حفظ باروری، درمان ناباروری و موضوعات مرتبط به آن پخش می‌شود.

وی در شد: جوانان در شبکه و شده سیمای از برتر، رود برای از بوم دفاع آینده حتی مستند تهیه اشاره مرز از انتظار صدا رشادت برای های است های راستای نشان یادآور و کردستان آماده ملی آغاز تلاش پخش و با شود. الگوهای شبکه نزدیک به معرفی مرکز استانی شبکه رسالت استانی یکی های و این نیز شده می راستای در و ای دادن


مرجع خبر: جهاد دانشگاهی - عمومی
درمان درمان تاثیر ناباروری , تاثیر در ناباروری درمان , درمان دارو تاثیر در , دارو تاثیر در ناباروری , در تاثیر درمان ناباروری , درمان درمان ناباروری درمان , درمان در تاثیر دارو
- واکنش دبیر جشنواره فیلم فجر به انتشار چت‌های خصوصی بازیگران با سالومه
- تمرین استقلال 10 روز تعطیل شد
- اسکی سواری سیاسی روی ویروس کرونا/ واقعیت های تکاندهنده در مورد کرونا بازی
- مقصد احتمالی این دو ستاره پرسپولیس مشخص شد+عکس
- ﺗﻮﻟﻴﺪ اﺳﭙﺮی ﺿﺪﻋﻔﻮنی‌ﻛﻨﻨﺪﻩ ﺗﻮﺳﻄ ﭘﻴﺸﺮاﻥ ﮔﻴﺎﻫﺎﻥ ﺩاﺭﻭیی ﺟﻬﺎﺩﺩاﻧﺸﮕﺎهی اﺳﺘﺎﻥ ﻣﺮﻛزی
- طراحی و ساخت دستگاه ترمومتر برای کنترل دمای بدن روی گیت‌های ورودی
- پیگیری وضعیت کرونا در قم طی تماس تلفنی با بهرام سرمست
- انتظار ما از مردم قرنطینه خانگی و کاهش حضور کمرنگ در اجتماع است
- جهانگیری: شرایط امروز کشور خطیر است/ کالاهای اساسی تامین شده است
- آخرین وضعیت جسمانی استاد شجریان
Copyright © 2012 - 2021 | تمامی حقوق این وب سایت برای shoom.ir محفوظ است
طراحی و اجرا:shoom.ir